Prečo sa hodí drevo ThermoWood® na fasády a obklady domov?

Prečo sa hodí drevo ThermoWood® na fasády a obklady domov?

ThermoWood® je ochrannou známkou pre tepelne upravené drevo, ktoré je ošetrené iba teplom a parou (bez použitia chemikálií). Táto úprava zaisťuje vyššiu odolnosť a hlavne perfektnú stabilitu, čo sa pri fasádach veľmi cení (profily sa nekrútia a nerozostupujú). Drevo je veľmi odolné voči poveternostným vplyvom, rozkladu a škodcom. Výhodou je aj odstránenie živice behom tepelného procesu, vďaka ktorému je drevo stabilné po dobu niekoľkých desiatok rokov. Použitie dreva ThermoWood® je úplne neobmedzené. Hodí sa na obklady fasád, na terasy, ako materiál na výrobu nábytku a pre rôzne vonkajšie a interiérové aplikácie. Profily ThermoWood®, ktoré je možné využiť práve na fasádne obklady sú úplne ekologické a sú vyrobené z dreva pochádzajúceho z trvalo udržateľných zdrojov (certifikované PEFC).

Tepelné ošetrenie fasádnych profilov z dreva ThermoWood®

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®Proces tepelnej úpravy spočíva v zahrievaní dreva na vysokú teplotu. Ihličnaté a listnaté druhy majú samostatnú klasifikáciu, pretože ich vlastnosti sa výrazne líšia. Existujú dva druhy tepelného spracovania ihličnatého dreva. Pretože materiál ThermoWood® spočíva prevažne v tepelnej úprave borovice, následujúca špecifikácia pojednáva o tejto klasifikácii Thermo-S a Thermo-D používanej pre fínsku borovicu. Vlastnosti dreva sa pomaly menia v súvislosti so stúpajúcou teplotou a preto nie je rozumné rozlišovať viac, ako dve triedy tepelnej úpravy. Akonáhle však teplota prekročí hranicu 200°C, vlastnosti sa začnú meniť rýchlejšie. Pri použití viac ako dvoch tried by sa riskovalo miešanie vlastností rôznych tried.

Záruka na celý život

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®Používané sú dve triedy, a to Thermo-S (Stability = Stabilita) a Thermo-D (Durability = Odolnosť). V kategórii Thermo-S je mäkké borovicové drevo ošetrené pri teplote 190±3°C a v kategórii Thermo-D je mäkké borovicové drevo ošetrené pri teplote 212±3°C. Drevo ošetrené v kategórii Thermo-S sa používa zásadne iba v interiéri, a drevo ošetrené v kategórii Thermo-D naopak v exteriéri. Drevo ošetrené v kategórii Thermo-D je povolené používať aj v interiéri, avšak drevo kategórie Thermo-S sa nesmie používať v exteriéri.

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®215°C je postačujúca maximálna teplota, ktorá zároveň nie je tak vysoká, aby teplotné ošetrenie významne narušilo konštrukčné vlastnosti dreva.

Kto najviac drevenú fasádu z dreva ThermoWood® ocení?

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®Použitie dreva ThermoWood® na drevené fasády ocenia hlavne tí zákazníci, ktorí chcú prírodný a teplý materiál. Materiál, ktorý nie je náročný na údržbu, ale zároveň sa od neho očakáva veľmi dlhá životnosť…

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®Pokiaľ sa stotožníte s prirodzenými vlastnosťami a správaním dreva ThermoWood® v exteriéri, ktoré sú popísané ďalej v tejto prezentácii, tak je pre Vás fasáda z materiálu ThermoWood® riešením na celý život…

Charakteristické vlastnosti fínskeho dreva ThermoWood®

 • Vlastnosti dreva Thermowoodznížená tepelná vodivosť
 • Vlastnosti dreva Thermowoodkonzistentná farba skrz celý prierez
 • Vlastnosti dreva Thermowoodvylepšená rozmerová stabilita
 • Vlastnosti dreva Thermowoodlepšia odolnosť proti rozkladu a práchniveniu
 • Vlastnosti dreva Thermowoododstránená živica
 • Vlastnosti dreva Thermowoodzdravotná nezávadnosť
 • Vlastnosti dreva Thermowoodznížená štiepna sila
 • Vlastnosti dreva Thermowoodľahko znížená pevnosť v ohybe
 • Vlastnosti dreva Thermowoodznížená rovnovážna vlhkosť
 • Vlastnosti dreva Thermowoodšetrný k prírodnému prostrediu
 • Vlastnosti dreva Thermowoodiba z certifikovaných lesov
KATEPAL Oy

Navyše je skvelým izolantom tepla a vlhka. Nielenže vďaka tepelnej úprave nevsakuje vodu, ale ani nerozvádza teplo, čím sa zaručuje izolácia od studeného vzduchu v zime a teplého vzduchu v lete. Taktiež izoluje zvukovo, čo sa môže hodiť napríklad pri rušných cestách a diaľniciach.

Životnosť 30 rokov

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®Obklady a fasády z dreva ThermoWood® triedy Thermo-D majú životnosť minimálne 30 rokov. Tento fakt však závisí na množstve ďalších faktorov ako je správna inštalácia, podnebné pásmo a poloha objektu. Pokiaľ je navyše drevo pravidelne ošetrované niektorým z odporúčaných ošetrujúcich náterov, môže vydržať aj dvojnásobok.

KATEPAL Oy

Príroda

Drevené fasády a terasy z masívu ThermoWood®Drevo ThermoWood® pochádza z fínskych borovicových lesov, ktoré sú certifikované systémom FFCS – Finnish Forest Certification System alebo Fínsky Systém Certifikácie Lesov. Tento systém bol vyvinutý v súlade s fínskymi pomermi a dokazuje spoľahlivosť riadenia a využívania fínskeho systému certifikovaných lesov. Ďalším PEFC certifikátom (Podpora udržateľného lesného hospodárstva) je zaistené, že drevo pochádza z dobre spravovaných a udržiavaných lesov, ktoré sú k tomu výhradne určené, čím nedochádza k ničeniu prírodného prostredia. Pri jeho následnej tepelnej úprave nie sú používané žiadne chemikálie, ktoré by sa neskôr mohli dostať do pôdy alebo ovzdušia.

KATEPAL Oy

Výhody drevených fasád a vonkajších obkladov

 • Výhody drevených fasád a obkladovĽahký materiál poskytujúci ochranné a estetické funkcie
 • Výhody drevených fasád a obkladovInštalácia na sucho znamená rýchlejšie použitie
 • Výhody drevených fasád a obkladovNáhrada silných a tažkých stien, ktoré zaťažujú základy aj peňaženku
 • Výhody drevených fasád a obkladovVýkon a základné funkcie sú jednoducho posilnené použitím ochranných prostriedkov
 • Výhody drevených fasád a obkladovVynikajúce tepelné a zvukové izolačné vlastnosti
 • Výhody drevených fasád a obkladovVhodné pre novostavby aj rekonštrukcie
 • Výhody drevených fasád a obkladovJednoduché opravy
 • Výhody drevených fasád a obkladovPrírodný, teplý a ukľudňujúci vzhľad
 • Výhody drevených fasád a obkladovDrevo ako obnoviteľný zdroj je v súlade s prírodou

Prečo sa hodí drevo Thermowood® na fasády a obloženia - fotogaléria

Top